Okolice stajni

Żarki Letnisko

Żarki Letnisko to piękna miejscowość letniskowa położona nad rzeką Czarką w lasach sosnowych powiatu myszkowskiego (woj. Śląskie). Obecnie liczy sobie około 2000 mieszkańców. Historia miejscowości Żarki Letnisko nie sięga zbyt daleko w przeszłość. Jeszcze na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku tutejszy krajobraz wypełniały lasy ciągnące się pod Poraj, Przybynów, Żarki, Nową Wieś oraz Lgotę.

Obecnie ta malownicza miejscowość jest atrakcyjnym miejscem wizyt wielu turystów i kuracjuszy, doceniających lecznicze właściwości żywic sosnowych, które pomagają w wielu dolegliwościach związanych z chorobami płuc czy astmą. Miejscowość, oprócz uroków przyrody, oferuje też sporą liczbę kwater prywatnych i pensjonatów.

Okolice Stajni Golden Horse przecinają liczne szlaki turystyczne wiodące na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Krajobraz tej pięknej i fantastycznej krainy tworzy mozaika niezwykle urokliwych zakątków i dzikiej przyrody: pagórków oraz dolinek wraz z towarzyszącymi im skalnymi ścianami. Jura to również największy w Polsce obszar, na którym występują jaskinie krasowe (jest ich ogółem 900).

Wielką atrakcją tego miejsca są położone na skalistych wzniesieniach malownicze ruiny średniowiecznych zamczysk, które niegdyś broniły tego terenu. Ich pozostałości – zwane Orlimi Gniazdami – są obecnie symbolem regionu. Unikalne piękno krajobrazu przyciąga tu turystów z całej Polski.

Jura Krakowsko-Częstochowska to również mekka dla osób uprawiających wspinaczkę skałkową. Na jurajskich skałach i w niezliczonych jaskiniach rozpoczynali swe kariery najwybitniejsi polscy alpiniści i grotołazi. Dzięki fantastycznie ukształtowanemu terenowi jest to również doskonałe miejsce do jazdy na rowerach górskich, jazd konnych oraz uprawiania narciarstwa biegowego.